Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi.

Cím:

Zalaegerszeg, Május 1. utca 2/C.

A közgyógyellátás keretében járó anyagi támogatás gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök vásárlására, gyógykezelésekre fordítható. A juttatás három jogcímen igényelhető: alanyi, normatív és méltányossági jogcímen.

Az alanyi jogcímen járó juttatás független a beteg jövedelmi helyzetétől és a kezelés költségétől. Akik jogosultak:

  • az átmeneti gondozásban részesülő, és a nevelésbe vett kiskorú;
  • az aktív korúak ellátására jogosult egészségkárosodott személy;
  • a pénzellátásban részesülő hadigondozott és a nemzeti gondozott;
  • a központi szociális segélyben részesülő;
  • a rokkantsági járadékos;

valamint az aki

  • rokkantsági ellátásban részesül és az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg a 30%-os mértéket,
  • rokkantsági ellátásban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult,
  • öregségi nyugdíjban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, vagy
  • öregségi nyugdíjban részesül, és a nyugdíjra való jogosultságának megállapítását megelőző napon az a) vagy b) alpont hatálya alá tartozott
  • saját jogon magasabb összegű családi pótlékban részesül, vagy aki után szülője vagy eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül.

A normatív jogcímen igényelt juttatás már a havi jövedelemtől és a költségek mértékétől is függ. Pontosabban annak jár, aki szociálisan rászorult. Az a beteg veheti igénybe, aki egyrészt havonta az öregségi nyugdíjminimum 10%-át – 2850,- forintot - gyógyszerre költi, másrészt a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a teljes összeget, 28 500,- forintot. Egyszemélyes háztartásban ez az összeg a nyugdíjminimum 150%-a, 42 780,- forint.

Hogyan lehet igényelni?

Ezt a két formát a járási hivatal intézi, a háziorvos javaslata és igénylése alapján, ahol közgyógyellátási igazolványt állítanak ki. A jogosultság alanyi jogcím esetén két évre, normatív esetben egy évre szól.

Az egyéni gyógyszerkeret összege a jogosult egyéni havi rendszeres gyógyszerköltsége, legfeljebb havi 12.000,- Ft lehet. Az első 6 ezer forintig elegendő a háziorvos igazolása, fölötte szakorvosé kell. Amennyiben a havi kiadás nem haladja meg az ezer forintot, egyéni gyógyszerkeret nem kerül megállapításra, éves ciklusban jár a támogatás. Ez az eseti keret, mely egy évre 6 ezer forint.

Az egyéni gyógyszerkeret három hónapra osztva, egyenlő részletekben nyílik meg felhasználásra, és egy éven belül a hónapok között tovább is vihető a megmaradt összeg. Nemcsak gyógyszerre, de gyógyászati ellátásra, segédeszközre, rehabilitációhoz szükséges kezelésre is igénybe vehető.

Amennyiben az állapot romlik, vagy a gyógyszerkiadás havonta több mint ezer forinttal nő, felül lehet vizsgáltatni a korábban megállapított egyéni gyógyszerkeretet, ezt az igényt azonban a betegnek kell benyújtania, nem jár automatikusan.

A harmadik jogcímforma a méltányossági közgyógyellátás, melyet nem a járási hivatalnál, hanem a települési jegyzőnél lehet intézni, ő állapítja meg a mértékét is a jogosultság, a jövedelem és a költségek alapján.

Hogyan igényelhető?

Az alanyi és normatív közgyógyellátás iránti kérelmet a háziorvosi vagy szakorvosi igazolással lehet benyújtani a lakcím szerinti járási hivatalnál.

A letölthető kérelem:

http://www.kormanyhivatal.hu/download/4/52/05000/K%C3%B6zgy%C3%B3gyell%C3%A1t%C3%A1s%20-%20K%C3%89RELEM.pdf

A kérelem elbírálásakor megállapítják a jogosultságot, annak kezdő időpontját és a gyógyszerkeret mértékét.

Az igazolványt postai úton vagy személyes átvétellel is lehet kérni. Előbbi esetben a jogosultság kezdő időpontjáig meg kell érkeznie a megjelölt címre. Utóbbi esetben személyesen vagy meghatalmazott útján a megyeszékhelyeken működő járási hivatalnál vehető át.

Meddig használható fel a gyógyszerkeret?

A gyógyszerkeret az igazolvány érvényességi ideje alatt használható fel. Két évre megállapított jogosultság esetén az adott évre megnyitott keretből fel nem használt összeggel a következő évre járó egyéni és eseti keret összege nem növelhető meg.

A gyógyszertár a közgyógyellátás keretében történő gyógyszerkiadást megelőzően ellenőrzi, hogy a vényen feltüntetett személy szerepel-e a hatósági nyilvántartásban, továbbá tájékoztatást ad a jogosult részére még rendelkezésre álló gyógyszerkeret összegéről.

A gyógyszertár a közgyógyellátás keretében térítésmentesen a gyógyszerkeretnek az egészségbiztosítási szerv nyilvántartása szerint meghatározott időszakban rendelkezésre álló összegéig ad ki gyógyszert.