Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi.

Cím:

Zalaegerszeg, Május 1. utca 2/C.

A szabályok szerint 50 éves kor alatt 10 évenként kell a jogosítványt megújítani, míg 50 és 60 év között 5 évenként, 60 és 70 év között 3 évenként, 70 év felett pedig már 2 évenként.

Egészségügyi alkalmassági vizsgálat gyakorisága (2022)
50 éves kor alatt                                                    10 évenként
50 és 60 éves kor között                                                     5 évenként
60 és 70 éves kor között                                                     3 évenként
70 éves kor felett                                                     2 évenként

Az egészségi alkalmasság lejárta miatti csere esetén a jogosítvány hosszabbítás illetéke 2022-ben egységesen 4.000 forint, mely 62. életév felett 1.500 forintra csökken. Ha valaki meghosszabbított érvényességű jogosítvány elkészültéig szeretne kapni ideiglenes vezetői engedélyt, akkor annak az illetéke 2022-ben 2.300 forint.

Jogosítvány hosszabbításához szükséges az okmányirodába magunkkal vinni egy személyazonosításra alkalmas okmányt, a lakcímkártyát, az újonnan beszerzett egészségügyi alkalmasságot igazoló orvosi véleményt, a lejáró vezetői engedélyt, és a csekken befizetett illetékről kapott igazolást.

2022-ben a jogosítványhoz szükséges orvosi vizsgálat ára kortól függően 1.700 és 7.200 forint között mozog. Az orvosi igazolás azt bizonyítja, hogy egészségügyileg a sofőr továbbra is alkalmas arra, hogy biztonságosan elvezessen egy gépjárművet és másokat ne veszélyeztessen. Az első fokú alkalmassági vizsgálatot a háziorvosok végezhetik el, az alábbi táblázatban részletezett árakon.

Orvosi alkalmassági vizsgálat ára 2022-ben (első fokú vizsgálat)
50 éves kor alatt                                                    7.200 forint
50 és 60 éves kor között                                                    4.800 forint
60 és 70 éves kor között                                                    2.500 forint
70 éves kor felett                                                     1.700 forint

Ha valakinek bármilyen súlyosabb betegsége van, a háziorvosa dönthet úgy, hogy a jogosítvány hosszabbítása előtt másodfokú orvosi vizsgálatra utalja a betegét. Ekkor már szakorvosok állapítják meg a másodfokú alkalmassági vizsgálat keretében, hogy alkalmas-e a sofőr jármű vezetésére. A másodfokú vizsgálat ára drágább, mint az első fokúé.

Másodfokú orvosi alkalmassági vizsgálat ára 2022-ben
40 éves kor alatt                                                     10.800 forint
40 és 60 éves kor között                                                       7.200 forint
60 és 70 éves kor között                                                       4.800 forint
70 éves kor felett                                                       3.200 forint

Fontos tudni, hogy az elmúlt években megváltozott és szigorodott a kötelező egészségügyi alkalmassági vizsgálat, ami azt jelenti, hogy már nem hosszabbíthatja meg jogosítványát az a személy, akinél kóros alvászavart szűr ki a háziorvos; valamint az alkoholfüggőség mellett már az is kizáró ok lehet, ha valaki nem képes tartózkodni az alkoholfogyasztástól és azzal egyidejűleg a gépjárművezetéstől.

Ha valaki az alvással kapcsolatos teszt alapján gyanússá válik, akkor arra alvásvizsgálatok várnak, hogy teljes bizonyossággal diagnosztizálni lehessen az alvászavart, más nevén az alvási apnoe-t.

A minisztérium célja a szigorítással, hogy kiszűrjék azokat a sofőröket, akik nem is tudnak alvászavarukról, de nagyobb eséllyel okozhatnak ennek következtében közlekedési balesetet. Sajnos tavaly közel 300 olyan baleset történt, amikor valaki elaludt a volánnál. Az orvosi vizsgálat szigorításával pedig remélhetőleg az ezzel összefüggő vétkes balesetek száma is csökken a jövőben.

Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások  

(Aki az "A1" kategóriába, "A2" kategóriába, "A" korlátozott kategóriába, "A" kategóriába, "B1" kategóriába, "B" kategóriába, "BE" kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni)

Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:

LÁTÁS

  • legalább 0,5-es binokuláris látásélességgel rendelkezik a két szem együttes – szükség esetén korrekciós lencsével segített – használatával,
  • látótere vízszintes irányban legalább 120°-os, amely balra és jobbra legalább 50°-ot, felfelé és lefelé legalább 20°-ot bővül, és
  • látótere középpontjától számított 20°-os sugarú tartományon belül a látása nem terhelt.

HALLÁS

Nagyothallás esetén a kérelmezők, illetve járművezetők számára vezetői engedély az illetékes szakorvos szakvéleménye alapján adható ki, illetve újítható meg; különös figyelmet kell fordítani az orvosi vizsgálatoknál a kompenzáció mértékére.

MOZGÁSKORLÁTOZOTTSÁG

Az egészségi alkalmasság a csak akkor állapítható meg, ha a kérelmező nem szenved olyan mozgásszervi betegségben vagy rendellenességben, amely veszélyessé teszi a gépjármű vezetését.

SZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI BETEGSÉGEK

Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani

  • súlyos szívritmuszavarban szenvedık esetében vagy
  • nyugalmi állapotban vagy érzelmi hatásra bekövetkező angina pectoris (szívszorítás) esetén.
  • Az egészségi alkalmasság csak kardiológus szakorvos véleményének ismeretében állapítható meg a) szívritmus-szabályozó készülékkel élı vagy
  • szívinfarktuson átesett kérelmező részére.

CUKORBETEGSÉG

Egészségi alkalmasság csak akkor állapítható meg, ha a cukorbetegségben szenvedő tisztában van a hipoglikémia kockázataival és állapotát megfelelően kontrollálni tudja. Olyan kérelmező részére, aki tablettás vagy inzulinkezelés alatt áll, az egészségi alkalmasság csak szakorvosi vélemény ismeretében állapítható meg és egészségi alkalmasságát legalább öt évenként felül kell vizsgálni. Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani azon kérelmező esetében, akinél ismétlődő súlyos hipoglikémia áll fenn.

IDEGRENDSZERI BETEGSÉGEK

Egészségi alkalmasság csak rendszeres orvosi felülvizsgálat elrendelése mellett, szakorvosi vélemény alapján állapítható meg. A szakorvos dönt az epilepszia és az egyéb tudatzavar állapotáról, annak klinikai formájáról és előrehaladottságáról, az alkalmazott kezelésről és annak eredményéről.

Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani

  • ismétlődő eszméletvesztés vagy homályállapot előfordulása esetén,
  • rosszulléttel, eszméletvesztéssel járó vertebrobasilaris keringészavar fennállása esetén,
  • a központi vagy környéki idegrendszer valamilyen megbetegedéséből (éreredetű, gyulladásos, elfajulásos, daganatos, sérülésből származó stb.) eredő bénulás vagy myopathiás és egyéb öröklődő betegségből származó, a mozgásképesség és összerendezettség ismétlődő vagy tartós zavara esetén, mely a biztonságos járművezetést akadályozza,
  • a központi idegrendszert közvetlenül ellátó érrendszer működési zavarai miatt létrejött szédülés, eszméletvesztés rendszeres előfordulása esetén,
  • agysérülést vagy agyműtétet követő egy éven belül.
  • Epilepsziás betegséget követően az egészségi alkalmasság - évenkénti orvosi felülvizsgálat előírása mellett - akkor állapítható meg, ha az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján a kérelmező gyógyultnak tekinthető. Gyógyultnak tekinthető a kérelmező, ha háromévi gyógyszerszedés melletti, majd kétévi gyógyszerszedés nélkül eltelt időszak után teljesen rohammentes.

MENTÁLIS RENDELLENESSÉGEK

Egészségi alkalmasság csak pszichiáter szakorvosi vélemény ismeretében állapítható meg azon kérelmező esetében, akinél fennáll a következő rendellenességek valamelyike:

  • súlyos elmezavar,
  • jelentős fokú gyengeelméjűség,
  • a korral járó, súlyos viselkedési probléma vagy
  • az ítélőképességet, viselkedést vagy alkalmazkodóképességet súlyosan gyengítő személyiségzavar.

ALKOHOLFOGYASZTÁS

Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani, ha a kérelmező alkoholfüggőségben szenved. Azon kérelmező számára, aki korábban diagnosztizáltan alkoholfüggőségben szenvedett, egészségi alkalmasság addiktológus vagy pszichiáter szakorvosi vélemény ismeretében állapítható meg.

A 2. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások

(Aki az "C1", "C1E", "C", "CE", "D1", "D1E", "D", "DE" kombinált vagy "TR" trolibusz kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni)

Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:

LÁTÁS

  • legalább 0,8-es – szükség esetén korrekciós lencsével segített – látásélességgel rendelkezik a jobbik és legalább 0,1-es látásélességgel rendelkezik a gyengébb szemre,
  • korrekciós lencse használata esetén az a) pont szerinti minimális látásélességet vagy plusz 8 dioptria erősséget meg nem haladó szemüveg által biztosított, jól elviselhető korrekció révén vagy kontaktlencse használatával kell elérni,
  • látótere vízszintes irányban mindkét szemre legalább 160°-os, amely balra és jobbra legalább 70°-ot, felfelé és lefelé legalább 30°-ot bővül, és
  • a látótér középpontjától számított 30°-os sugarú tartományon belül a látás nem terhelt.
  • Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani csökkent kontrasztérzékenység vagy kettőslátás esetén. A színlátás zavara esetén az egészségi alkalmasság szemész szakorvos véleménye figyelembevételével állapítható meg.

HALLÁS

Nagyothallás esetén a kérelmezık, illetve járművezetők számára vezetői engedély az illetékes szakorvos szakvéleménye alapján adható ki, illetve újítható meg; különös figyelmet kell fordítani az orvosi vizsgálatoknál a kompenzáció mértékére.

CUKORBETEGSÉG

Hipoglikémia kialakulásának kockázatát hordozó gyógyszeres kezelés esetében az egészségi alkalmasság a következő feltételek együttes fennállása esetén állapítható meg legfeljebb 3 év időtartamra,

  • a vizsgálatot megelőző 12 hónap folyamán nem fordult elő súlyos hipoglikémia,
  • a kérelmező teljesen tisztában van a hipoglikémia bevezető tüneteivel,
  • az inzulinkezelésre szoruló kérelmező rendszeresen – legalább naponta kétszer vagy a vezetést közvetlenül megelőzően – végzett vércukorszint-méréssel megfelelően kontrollálja állapotát,
  • a kérelmező teljes mértékben tisztában van a hipoglikémia kockázataival, és
  • a cukorbetegséggel összefüggésben nem áll fenn egyéb kizáró szövődmény.

IDEGRENDSZERI BETEGSÉGEK

Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani

  • olyan betegség esetén, amely epilepsziás rohamokkal vagy a tudatállapot hirtelen megváltozásával járó egyéb idegrendszeri zavarokkal járhat együtt,
  • gyógyultnak nem tekinthető epilepsziás betegség esetén,
  • egyszer vagy többször lezajlott epilepsziás rohamot követően 2 évnél rövidebb tünetmentes időszakban,
  • rosszulléttel eszméletvesztéssel járó vertebrobasilaris keringési zavar esetén,
  • az arteria carotis rendszer működési zavara esetén,
  • a központi vagy környéki idegrendszer valamilyen megbetegedéséből (ér eredetű, gyulladásos, elfajulásos, daganatos, sérülés stb.) eredő bénulás vagy myopathiás és egyéb öröklődő betegség esetén,
  • agysérülés vagy agyműtét esetén.

Egészségi alkalmasság - kivéve abban az esetben, ha a kérelmező a csoportos személyszállítás körében foglalkoztatott - az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján, évenkénti orvosi felülvizsgálat előírása mellett megállapítható:

  • amennyiben a kérelmező epilepszia ellenes gyógyszerrel 3 évig, majd anélkül 2 évig rohammentes, a részletes neurológiai vizsgálat során releváns agyi patológiás elváltozás és az EEG felvételen epilepsziára utaló agyi tevékenység nem mutatkozik,
  • első vagy egyszeri nem provokált epilepsziás rohamon átesett kérelmező tekintetében, amennyiben epilepszia ellenes szerek szedése nélkül legalább 3 éven keresztül rohammentes, és ezt megfelelő neurológiai vizsgálat is alátámasztja; ezen időszak lejárta előtt is megállapítható az egészségi alkalmasság, amennyiben a kérelmező rosszullétét jól behatárolható, megelőző kórjelek kísérik,
  • alkalmi epilepsziás roham esetén egyedi elbírálás és az illetékes neurológus szakorvos véleménye alapján egy év rohammentességet követően azon kérelmező esetében, akinél a provokáló tényező azonosítható, amely vezetéskor valószínűsíthetően nem ismétlődik meg, és az epilepsziás rohamok előfordulásának megnövekedett kockázatát hordozó szerkezeti agyi eltérés nem igazolódott; az alkalmi epilepsziás rohamot követően EEG-vizsgálatra és megfelelő neurológiai diagnózisra van szükség.

EGYÉB BETEGSÉGEK

A vizsgálatot végzőnek mérlegelnie kell azokat az 1. alkalmassági csoport esetében felmerülőkön túli járulékos kockázatokat és veszélyeket, amelyek erre a csoportra vonatkozó meghatározás által érintett járművek vezetésével járnak.

Az alkalmatlanság megállapítása

Ha az alkalmassági vizsgálat eredményeképpen az orvos a vizsgált személy alkalmatlanságát állapítja meg, ezt az alkalmassági véleményben közli. Ilyenkor természetesen a régi vezetői engedély sem érvényesíthető, és az orvos az alkalmatlanság tényéről tájékoztatja a járművezető lakóhelye (tartózkodási helye) szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságot. Az orvos azonban ebben az esetben is megállapíthatja az újabb egészségi alkalmassági vizsgálat időpontját, annak figyelembe vételével, hogy a vizsgált személy állapotában előreláthatóan mikor következik be olyan mértékű javulás, amikor az alkalmassága már megállapítható lesz. Ha az orvos ilyen időpontot nem jelöl meg, a járművezető is kérheti a soron kívüli vizsgálat elvégzését, de ennek feltétele, hogy orvosi bizonyítvánnyal kell igazolnia az olyan mértékű állapotjavulását, amelyre tekintettel feltehetőleg alkalmasnak fogják nyilvánítani